V Runda Małej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej

7 listopada na Pływalni Miejskiej im. Stefana Komendy w Busku-Zdroju odbyła się przedostatnia runda zawodów z cyklu Małej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej. Zawodnicy MUKS UNIA Busko-Zdrój obronili drugą lokatę w rankingu drużynowym,  co daje duże nadzieje na drużynowe podium w finałowych rozgrywkach.

Buska pływalnia gościła ponad stu zawodników z 7 klubów pływackich województwa świętokrzyskiego: Centrum Staszów, KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, MUKP ORKA MOSiR Kielce, SKP Barakuda Starachowice, SL Salos Cortile Kielce, Towarzystwo Sportowe w Połańcu oraz MUKS UNIA Busko-Zdrój. Nasz klub reprezentowali: Wiktor Litwiński, Julia Lackorzyńska, Filip Schabowski, Artur Władny, Zuzanna Szybajło, Maja Arabska, Anna Cieślak, Milena Gubała, Małgorzata Jamioł, Emil Baran, Jakub Małek, Jakub Wójcicki, Oliwier Gliński, Oskar Szczepański, Ksawery Wilk, Marcel Stachowicz, Zuzanna Zalewska, Zuzanna Kozieł i Maksymilian Karcz.

Najmłodsi buscy pływacy, trenowani przez Michała Skoczylasa zdobyli wysoko punktowane miejsca w klasyfikacji indywidualnej. Na „pudle” stanął Jakub Małek zdobywając 2 miejsce za dystans 50 m stylem klasycznym oraz 3 miejsce za dystans 50 m stylem grzbietowym. Poza podium, w pierwszej szóstce  uplasowali się: na dystansie 50 m stylem klasycznym: Marcel Stachowicz – 5 miejsce, Oliwier Gliński – 6 miejsce, Mielna Gubała – 6 miejsce; na dystansie 50 m stylem grzbietowym: Jakub Wójcicki – 4 miejsce, Oliwier Gliński – 5 miejsce. Oprócz tego, 9 letni zawodnicy stanęli na najwyższym stopniu podium za wyścig sztafetowy 4 x 50 m stylem dowolnym (skład: Oskar Szczepański, Jakub Małek, Jakub Wójcicki i Marcel Stachowicz).

Podopieczni Michała Majewskiego  również wykazali się świetną formą i dobrym przygotowaniem do zawodów. W roczniku 2009 Julia Lackorzyńska zdobyła 3 miejsce za wyścig na 200 m stylem klasycznym, Filip Schabowski dwa 2 miejsca za 50 m stylem grzbietowym oraz 200 m żabką. Poza podium uplasował sie Artur Władny z czwartym miejscem również za wyścig na 200 m stylem klasycznym.

W roczniku 2010 Zuzanna Szybajło była druga w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym oraz 4 na dystansie 50 m stylem klasycznym, Maksymilian Karcz – trzeci na 100 m stylem dowolnym. Maja Arabska zdobyła dwa czwarte miejsca (50 m stylem grzbietowym oraz 100 m stylem dowolnym), Zuzanna Zalewska zdobyła 5 miejsce na 50 klasykiem oraz 6 miejsce na 100 m stylem dowolnym.

Najwięcej emocji przyniosły wyścigi sztafetowe, tym bardziej, że to one zaważyły na utrzymaniu wysokiej pozycji w klasyfikacji drużynowej. Wśród 10 latków ekipa w składzie Zuzanna Zalewska, Maja Arabska, Zuzanna Kozieł i Zuzanna Szybajło wywalczyła drugie miejsce, natomiast chłopcy w wieku 11 lat (Oskar Szczepański, Jakub Małek, Jakub Wójcicki i Marcel Stachowicz) stanęli na trzecim miejscu podium.

Ze względu na obostrzenia wywołane pandemią, zawody odbyły się bez udziału publiczności. Dzięki uprzejmości Telewizji Ponidzie – prowadzona była transmisja na żywo w internecie.

Podczas zawodów wyłoniono najlepszą zawodniczkę i zawodnika rozgrywek.  Nagrody pieniężne za najlepszy wynik punktowy w klasyfikacji wielobojowej FINA ufundował  Robert Burchan – Przewodniczący Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, a otrzymali je Olivia Karpowicz z Orki MOSiR Kielce i Franciszek Grzesik z KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Finałowa runda Małej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej planowana jest 28 listopada na Pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim.